Aeracja trawnika – jak poprawnie napowietrzać trawnik?

Może się wydawać, że tak naprawdę prace przy domowym trawniku nie są tak bardzo wymagające. Z nastaniem wiosny trawa po prostu zaczyna rosnąć. A oznacza, że wszelkie prace sprowadzają się do jej regularnego koszenia. Czasem jednak okazuje się, że trawnik nie jest gęsty lub nie prezentuje się zbyt reprezentatywnie. Co jest tego powodem? Otóż, obok tak standardowej czynności, jak koszenie trawy, warto wykonywać także innego rodzaju zabiegi. Jednym z nich jest aeracja. Co to takiego?

Aeracja trawnika – co to jest?

Jak wiadomo, zarówno trawa, jak również innego rodzaju rośliny pobierają wiele składników odżywczych z gleby. To właśnie jej jakość przekłada się na prawidłowy i bujny rozwój roślinności. Dlatego właśnie tak istotna jest aeracja trawnika. Głównym celem tego zabiegu jest spulchnienie gleby. Chodzi przede wszystkim o to, aby zapewnić korzeniom roślin, w tym przypadku trawy, łatwy dostęp do wody, która zapewnia im prawidłowy rozwój.

Jak wiadomo, po trawniku również po prostu się chodzi. W końcu nie ma nic przyjemniejszego, niż przejść się gołą stopą po porannej rosie. Jednak takie spacery mogą prowadzić do tego, że na trawniku pojawią się wgniecenia. By ograniczyć się występowanie wykonuje się aerowanie trawnika.

To również czynność, która pozwoli ograniczyć występowanie mchu oraz chwastów, które nie tylko wpływają na estetykę trawnika, ale również ograniczają jego prawidłowy i swobodny rozwój. Również w okresie wiosennym wykonanie aeracji, także wertykulacji, pozwala na to, by trawnik szybciej zregenerował się po okresie zimowym.

Aeracja trawnika – kiedy to robić?

Bardzo ważne jest, iż zabieg ten najlepiej wykonywać dwa razy do roku. Optymalnym okresem do przeprowadzenia aeracji jest wiosna. Natomiast drugi raz prac warto podjąć się późnym latem.

Najważniejsza jednak jest pierwsza aeracja, którą wykonuje się właśnie z nastaniem wiosny. Wszystko dlatego, iż zabieg ten powinien na stałe wpisać się do schematu corocznych prac ogrodowych, które w istotny sposób wpłyną na estetykę trawnika. Wynika to z faktu, że właśnie wtedy przyroda budzi się do życia po zimowej hibernacji. Wzrost temperatur, łatwiejszy dostęp do tlenu, duża ilość słońca, wszystko to sprawia, że roślinność wchodzi w okres intensywnego rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednie do tego warunki.

Co pierwsze aeracja czy wertykulacja?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, wertykulacja to jeden z zabiegów, który powinien być wykonywany raz do roku, również z nadejściem wiosny. Jednym z jego celów jest spulchnienie gleby. Po okresie z zimowym wierzchnia warstwa trawy to filc, czyli martwa roślinność. Utrudnia w znacznym stopniu rozrost trawy i pojawienie się nowych, świeżych źdźbeł. Dlatego wykonanie wertykulacji przekład się na to, w jaki sposób rozwija się trawnik. Jest to pierwsza czynność, którą należy wykonać, gdy pojawią się ku temu optymalne warunki.

Natomiast drugim etapem przygotowania trawnika do tego, by rozwijał się w sposób elegancki i bujny jest właśnie aeracja. Trzeba jednak pamiętać, by prac tego typu nie wykonywać bezpośrednio po opadach deszczu. Może to w negatywny sposób wpłynąć na strukturę gleby. Dlatego gleba powinna być sucha.

Jakimi narzędziami wykonuje się aeracje?

Jeśli chodzi o przeprowadzenie tego rodzaju prac, wykorzystać można profesjonalne narzędzia. Najczęściej są to maszyny elektryczne lub spalinowe, które jednocześnie pełnią funkcję wertykulatora oraz aeratora.

Warto jednak zdać sobie sprawę, co tak naprawdę kryje się pod mianem wertykulacji. Tak naprawdę chodzi o to, aby w odpowiedni sposób nakłuć glebę, co zapewni łatwiejszy dostęp do składników odżywczych oraz wody, które pobierają korzenie. Wpłynie także na lepsze utlenienie gruntu. A to oznacza, że wcale nie trzeba stosować specjalistycznego narzędzia. Aerator można skonstruować samemu w prosty sposób. Jak można to zrobić?

Jak zrobić własny aerator?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, w jaki sposób zrobić własny aerator, warto wspomnieć, że jednym z podstawowych, rolniczych narzędzi, które doskonale nadaje się do przeprowadzenia tego rodzaju prac są widły. Pozwalają na sprawne i dokładne nakłucie gleby, a jednocześnie zapewniają wygodny dostęp do niemal każdego skrawka trawnika.

Jeśli ktoś chciałby skonstruować urządzenie, które pozwoli na wygodne wykonanie tego rodzaju prac, spokojnie może zakupić walec oraz trochę gwoździ. Następnie gwoźdźmi nakłuwa się walec. Warto zaopatrzyć się także w rączkę dzięki której można skonstruować wygodne w użytkowaniu urządzenie.

Prosty aerator można wykonać także z deski, w którą wbija się gwoździe, a następnie montuje rączkę. Taki sposób także pozwala na dostęp do całego trawnika oraz szybkie wykonanie prac.

Tak naprawdę aerator wykonać można z wielu, ogólnodostępnych rzeczy w bardzo prosty sposób. Należy mieć na uwadze wyłącznie zastosowanie takiego urządzenia – nakłucie gleby w celu poprawy jej przepuszczalności. A potem sprawdzić, jakimi elementami dysponuje się w garażu i dać się ponieść wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *