Jak najlepiej i czym utwardzić teren?

Posesja, na której znajduje się dom to przestrzeń wyjątkowa. Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu, można uzyskać bardzo estetyczny efekt. Dlatego, przy okazji domów rodzinnych, często spotyka się ogrody, w których rosną zarówno warzywa, krzewy owocowe, ale też kwiaty. Dodatkowe elementy, takie jak architektura ogrodowa, czy meble ogrodowe, dodatkowo przekładają się na wizualną atrakcyjność takiego miejsca. Mają również realny wpływ na jego funkcjonalność.

Jednak posesja, w szczególności teren w pobliżu garażu lub wiaty garażowej wymaga odpowiedniego przygotowania. Pozostawienie podjazdu w formie surowej, to znaczy porośniętej wyłącznie trawą, bez odpowiedniego utwardzenia sprawi, że z czasem miejsce to będzie wyglądać po prostu brzydko. Zmienne warunki atmosferyczne, w tym opady deszczu sprawią, iż na podjeździe znajdować się będzie ogromna ilość błota. Jak w efektowny sposób utwardzić teren na podjeździe?

Prace budowlane na posesji i działce

Zanim na danej działce stać będzie dom, trzeba przeprowadzić oczywiście prace budowlane. Wstępnym i bardzo istotnym etapem jest ocena ryzyka zalania posesji. Nie dotyczy to tylko działek, które znajdują się w niewielkiej odległości od akwenów wodnych. Trzeba także poddać rzetelnej analizie to, jaki charakter ma dany teren.

Woda gruntowa, która gromadzi się wraz z opadami deszczu, może nie tylko prowadzić do podmoknięcia, ale również podmycia fundamentów. Dlatego grubość, jak też wysokość i głębokość fundamentów zależne są od tego, na ile teren narażony jest na gromadzenie się wody.

Skutecznym sposobem na niwelację tego problemu, jest wykonanie drenażu. W połączeniu z systemem studzienek odprowadzających pozwoli na to, by woda, także ta z rynien, była w skuteczny sposób transportowana z terenu posesji. Wykonanie drenażu może być istotne także podczas prac przy utwardzaniu podjazdu. Jeśli teren narażony jest na podmoknięcia, może to z czasem doprowadzić do tego, że materiał, z którego wykonano podjazd, zostanie uszkodzony. Mogą pojawić się także nierówności w nawierzchni.

Utwardzanie terenu – co warto wiedzieć?

W dużej mierze możliwości i materiały, związane z utwardzeniem terenu, zależne są od tego, jaki jest cel tego zabiegu. W końcu teren można utwardzić w okolicach tarasu, na podjeździe lub w celu wykonania chodnika, który pozwoli na wygodne przemieszczanie się pomiędzy domem, a chociażby garażem. Jeśli ten nie stanowi integralnego elementu domu.

Utwardzanie podjazdu – jaki materiał wybrać?

Z uwagi, iż podjazd będzie eksploatowany przez pojazdy osobowe, warto wybrać trwałe, solidne rozwiązanie. Pierwszym etapem prac, który zapewni nawierzchni większą wytrzymałość, będzie wykonanie wspomnianego drenażu. Powinien znajdować się na głębokości około 50 centymetrów. Wszystko dlatego, iż jeśli ktoś zdecyduje się na podjazd z kostki brukowej, co jest rozwiązaniem bardzo dobrym, popularnym i estetycznym, musi pamiętać, że kostkę układa się na kilku warstwach materiałów. Dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie gruntu.

W pierwszej kolejności należy wytyczyć teren, na którym kostka zostanie ułożona. Następnie ważne jest jego wyprofilowanie. Trzecim krokiem jest podbudowa pod kostkę. Można ją wykonać z różnego rodzaju kruszywa. Gdy kruszywo zostało podsypane, należy wykonać obramowanie, które robi się z krawężników, najczęściej betonowych. Kolejny krok to podsypka. W tym celu stosuje się piasek. Etapem finalnym jest układanie kostki oraz jej spoinowanie. Jeśli każdy etap przeprowadzi się w odpowiedni sposób, taki podjazd będzie wyglądał nie tylko estetycznie, ale także sprawdzał się przez wiele lat.

Jak utwardzić teren, gdy chcemy zachować przestrzeń zieloną?

W niektórych przypadkach nie zawsze chodzi o to, aby dany grunt nadawał się do eksploatacji przez pojazdy. Czasem ktoś chce mieć elegancki ogródek. Jednak grunt często namaka, co przekłada się na zapadanie gleby. Jak poradzić sobie z tym problemem?

W tym celu można wykonać popularnym materiał, którym jest cement. Na obszarze, gdzie będą prowadzone prace, należy zdjąć humus. Następnie cały teren wypoziomować piaskiem rzecznym. Na tak przygotowane podłoże wylewa się rozrobiony beton, a następnie posypuje suchym cementem. Wszystko po to, by betonowe podłoże było jak najtwardsze. Aby zapobiec rozlewaniu się betonu można wykorzystać deski, które będą wytyczać granice terenu objętego pracami. Gdy beton już zaschnie, na jego powierzchni można ułożyć zdjętą wcześniej warstwę humusu i zasiać trawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *