Jak obliczyć moc grzejnika? Kompletny poradnik wyboru grzejników

Ogrzewanie jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Żeby jednak było ono wydajne, niezbędne jest, aby grzejniki miały właściwie dopasowaną moc. W naszym najnowszym artykule zastanowimy się, jak obliczyć moc grzejnika, aby w danym pomieszczeniu było ciepło. Podpowiemy również, jak dobrać grzejnik, który sprawdzi się najlepiej w pokoju, a który w łazience.

Czym jest moc grzewcza?

Moc grzejnika jest jednym z najważniejszych elementów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu. Jest ona określana w watach (W). Dzięki znajomości tego parametru można dowiedzieć się, jaka jest zdolność grzejnika do oddawania ciepła. Zazwyczaj jest ona podawana dla parametrów 75/65/20°C, co oznacza odpowiednio temperaturę zasilania grzejnika, temperaturę powrotu z grzejnika oraz temperaturę pomieszczenia.

Jaka moc grzejnika do danego pomieszczenia? To bardzo dobre pytanie, albowiem parametr ten powinien być odpowiednio dobrany. Przed udzieleniem odpowiedzi musimy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim chodzi tutaj o powierzchnię danego pomieszczenia. Kolejną rzeczą są panujące tam warunki. Mianowicie inaczej wygląda ogrzewanie w pomieszczeniu znajdującym się z południowej strony budynku, a inaczej ze strony północnej. Inaczej też jest na przykład w pokoju dziennym, a inaczej w łazience, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, z kolei w kuchni występują dodatkowe źródła ciepła w postaci kuchenki bądź piekarnika. Nie bez znaczenia jest także szczelność okien i drzwi w budynku, a także współczynnik przenikania ciepła przez sufit, ściany i podłogę. Dopiero po uwzględnieniu tych okoliczności będziemy mogli zastanowić się, jaka moc grzejnika na m2 będzie odpowiednia.

Sprawdźmy teraz, od czego uzależniona jest moc grzejnika. Przyjrzymy się również różnym rodzajom tego typu urządzeń.

Od czego zależy moc grzejnika?

Moc grzejnika uzależniona jest od jego konstrukcji. W sklepach można bez problemu znaleźć urządzenia różnych producentów, które cechuje różna moc, dzięki czemu można dobrać najlepszy model do danego pomieszczenia.

Mając na uwadze powyższe, przyjrzyjmy się teraz kilku rodzajom grzejników. Pierwszą kategorię stanowią kaloryfery żebrowe. Cechuje je to, iż nagrzewają się powoli, ale i równie wolno stygną. Natomiast ich moc uzależniona jest od liczby żeberek. 

Druga grupa to grzejniki płytowe, które zbudowane są ze stalowych płyt, pomiędzy którymi znajduje się spirala. To właśnie przez nią przepływa woda lub para wodna. W tym przypadku moc grzejnika zależy od jego wysokości oraz materiału, z którego został on wykonany. 

Trzecia kategoria to grzejniki żeberkowe wykonane z aluminium. Ich moc jest podobna do tradycyjnych kaloryferów żeliwnych, z tym że szybciej się one nagrzewają i stygną. Aluminium cechuje się jednak niższą trwałością. 

Następnym typem grzejników są spotykane w łazienkach drabinki. W ich przypadku moc należy sprawdzić w specyfikacji producenta, jaka została dołączona do danego urządzenia.

Piąta grupa to grzejniki ożebrowane. Ze względu na wysoką wydajność są one stosowane w zakładach przemysłowych oraz innych obiektów, w którym znajdują się duże pomieszczenia.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Otóż producenci wciąż rozwijają technologię, usprawniając tym samym wydajność grzejników. Co więcej, wprowadzają oni na rynek modele o różnych kształtach, dzięki czemu można je lepiej do pasować do wystroju wnętrza.

Zastanówmy się teraz, jak obliczyć wielkość grzejnika. Okazuje się, że jest to prostsze, niż myślisz. Zresztą sam się zaraz przekonasz.

Jak obliczyć moc grzejnika?

Obliczanie mocy grzejnika odbywa się zawsze w sposób szacunkowy. Nie da się bowiem wyliczyć precyzyjnie, ile watów potrzeba do ogrzania mieszkania. Przyjmuje się, że przeciętne zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu waha się od 60 do 200 kWh/m2. Jest to oczywiście uzależnione od wielu czynników, o czym mówiliśmy już wcześniej – od przeznaczenia, położenia, czy też od izolacji termicznej budynku.

Warto zwrócić uwagę, że specjaliści wskazują, iż zapotrzebowanie na ciepło kształtuje się w sposób następujący:

  • budynek pasywny – 15 kWh/m2;
  • budynek energooszczędny – od 20 do 60 kWh/m2;
  • nowoczesny budynek – od 70 do 100 kWh/m2;
  • budynek bez izolacji – powyżej 120 kWh/m2.

Szacunkowe obliczanie mocy grzejników możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniego wzoru. Za chwilę przyjrzymy się mu bliżej. 

Wzór i kalkulator mocy grzejnika

Jak już przed chwilą wspomnieliśmy, istnieje wzór na moc grzejnika, który można wykorzystać do szacunkowego obliczenia tej wartości. Mianowicie jest on następujący: 

X [kWh/m2] * Y [m2] = Z [W].

Przyjrzyjmy się teraz, co oznaczają poszczególne litery:

  • X – średnie zapotrzebowanie na ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy (możesz je oszacować na podstawie zestawienia, które przedstawiliśmy we wcześniejszej części naszego artykułu);
  • Y – powierzchnia danego pomieszczenia;
  • Z – moc grzejnika potrzebna do efektywnego ogrzewania.

Dla przykładu wyliczmy moc grzejnika do powierzchni 30 m2 w budynku energooszczędnym:

40 kWh/m2 * 30 m2 = 1200 W.

Jeżeli nie chcesz dokonywać obliczeń samodzielnie, wówczas możesz skorzystać z prostego, ale jakże przydatnego narzędzia, jakim jest kalkulator mocy grzejnika. Możesz go znaleźć bez problemu w Internecie.

Skoro już wiesz, jak oblicza się dobór mocy grzejnika, zastanówmy się teraz, jaka moc będzie optymalna dla różnych rodzajów pomieszczeń. Podpowiemy także, na co zwrócić uwagę, aby wybór był satysfakcjonujący.

Jaką moc grzejnika wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

Moc grzejnika powinna zostać odpowiednio dobrana do wielkości i rodzaju danego pomieszczenia. Może się bowiem okazać, że dwa pomieszczenia o podobnym metrażu mają inne zapotrzebowanie na ciepło, a więc wymagają montażu grzejników o różnej mocy. Dla przykładu w łazience powinna panować wyższa temperatura niż w sypialni.

Jak zatem powinna zostać dobrana moc grzejników do poszczególnych pomieszczeń? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, posłużymy się następującym zestawieniem:

  • w przypadku pomieszczeń, które mają jedno okno lub ścianę zewnętrzną, a optymalna temperatura w nich powinna wynosić 20°C, czyli na przykład salonu, przedpokoju oraz kuchni – 70-80 W/m2;
  • jeżeli zaś chodzi o pomieszczenia, w których jest więcej niż jedno okno lub ściana zewnętrzna i optymalna temperatura to nie więcej niż 20°C, na przykład w salonie kuchni lub przedpokoju – 80-100 W/m2;
  • w pomieszczeniach, które nie mają okien i ścian zewnętrznych, a optymalna temperatura powietrza w nich to 24°C, czyli przede wszystkim w łazience – 100-120 W/m2;
  • w przypadku pomieszczeń, które mają okno zewnętrzne lub ścianę zewnętrzną i optymalna temperatura powietrza w nich to 24°C, głównie łazienka – 130-150 W/m2.

Odpowiednio dobrana moc grzejnika to jednak nie wszystko, albowiem ważne jest również miejsce, w którym zostanie on zainstalowany. Otóż najlepiej, jeżeli będzie on zamontowany pod oknem albo na ścianie zewnętrznej. Natomiast w razie planowanej zabudowy grzejnika, jego moc powinna być dwukrotnie wyższa od zalecanej. Zabudowa ta uniemożliwi bowiem wykorzystanie pełni jego potencjału.

Żeby ogrzewanie spełniało prawidłowo swoją funkcję, instalacja musi zostać prawidłowo zaprojektowana i wykonana. W tym celu niezbędne jest oszacowanie zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń na ciepło, co pozwoli dobrać grzejniki o odpowiedniej mocy. W tym celu można posłużyć się uniwersalnym wzorem albo skorzystać z kalkulatora, który można znaleźć w Internecie.

Redaktor: Robert Adamski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *