Jak skutecznie ukryć rury w małej łazience?

Aranżacja małej łazienki nie jest prostym zadaniem. Pomieszczenie to musi być bowiem nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Problemem mogą być więc rury, które są elementem instalacji centralnego ogrzewania lub instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zastanówmy się więc, jak ukryć rury w małej łazience.

Rury w łazience

W każdej łazience można znaleźć co rury wodno-kanalizacyjne. Odpowiadają one za dostarczanie wody, która służy do mycia i do prania, a także do odprowadzania brudnej wody do szamba albo kanalizacji, w zależności od tego, jakie przyłącze zostało wykonane w danym domu. Inną kwestią są rury będące elementem instalacji centralnego ogrzewania. Najczęściej spotyka się ogrzewanie gazowe, aczkolwiek coraz popularniejszym rozwiązaniem są pompy ciepła.

Rury mogą mieć dwojaki przebieg. Mianowicie mogą być one ułożone poziomo (najczęściej przy podłodze) lub pionowo. Wiele zależy tutaj od warunków, jakie panują w danej łazience.

Jak zatem można zabudować rury? Pierwszym skojarzeniem, jakie nasuwa się na myśl, są płyty kartonowo-gipsowe.

Zabudowa rur płytami

Zabudowa rur w małej łazience może zostać przeprowadzona za pomocą płyt kartonowo-gipsowych. Rozwiązanie to ma jednak pewną wadę, a mianowicie jego zastosowanie wiąże się z koniecznością zmniejszenia danego wnętrza. Mimo wszystko warto je rozważyć, albowiem płaskie powierzchnie sprawiają, że łazienka nie tylko wygląda ładniej, ale i otwiera nowe możliwości w kwestii aranżacji.

Należy jednak zwrócić uwagę na niezwykle istotną rzecz. Mianowicie zabudowa rur w łazience wymaga zastosowania płyt kartonowo-gipsowych, które zostały uprzednio zaimpregnowane, albo wodoodpornej sklejki. Wynika to z faktu, iż łazience często panują wilgotne warunki, zatem konstrukcja musi zostać odpowiednio zabezpieczona.

Sam montaż płyt kartonowo-gipsowych nie należy do bardzo skomplikowanych operacji. Najpierw niezbędne jest stworzenie rusztowania z metalu, do którego zostaną przykręcone płyty za pomocą specjalnych wkrętów. Łączenia należy zamaskować taśmą, a następnie zaszpachlować, co pozwoli na wyrównanie powierzchni. Warto również dodać, że ułożone płyty kartonowo-gipsowe można dowolnie wykończyć. Mianowicie mogą one zostać pomalowane, oklejone tapetą, a nawet pokryte płytkami ceramicznymi.

Decydując się na maskowanie rur łazienkowych, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, zabudowa powinna być przygotowana w taki sposób, aby w razie konieczności dało się ją łatwo zdemontować. W tym celu można wykorzystać ekrany maskujące, które mocuje się za pomocą magnesów. Po drugie, rury, które są wykonane ze stali, powinny być przed montażem maskowania zabezpieczone przed korozją specjalną farbą. Po trzecie, rury będące elementem instalacji centralnego ogrzewania gazowego powinny pozostać na wierzchu, ewentualnie mogą zostać ułożone w wykutych bruzdach i następnie osłonięte wentylowanym ekranem lub masą tynkarską.

A może by tak zdecydować się na meble na wymiar?

Zasłonięcie meblami na wymiar

Osoby, które zastanawiają się, jak zabudować rury w łazience, często nie biorą pod uwagę bardzo interesującej możliwości, jaką jest zasłonięcie ich meblami przygotowanymi na wymiar. Pomieszczenie jednak musi spełniać pewien zasadniczy warunek. Mianowicie rury powinny być ułożone przy suficie lub w rogach. Wówczas możliwe będzie zamówienie nie tylko szafek, ale i półek. Ważne, aby podać stolarzowi dokładne wymiary wraz z ewentualnymi rysunkami.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby wykonawca dokonał wszystkich pomiarów samodzielnie. Składając zamówienie samemu, należy koniecznie zaznaczyć, że meble będą ustawione w łazience. Stolarz musi bowiem użyć odpowiednich materiałów, aby lepiej znosiły one wilgotne warunki.

Interesującym rozwiązaniem są także systemy podtynkowe. Co warto o nich wiedzieć?

Systemy podtynkowe

Obudowa rur łazienkowych w nowym mieszkaniu może zostać dokonana za pomocą tak zwanych systemów podtynkowych. Są one montowane jeszcze przed ułożeniem płytek, co wynika z konieczności przygotowania odpowiednich stelaży. Można wyróżnić dwa ich rodzaje. Otóż pierwszy z nich przeznaczony jest do lekkiej zabudowy, czyli płyt kartonowo-gipsowych. Z kolei drugi typ stosowany jest w przypadku ciężkiej zabudowy, a więc do zamurowania w ścianie.

Wybór właściwego systemu podtynkowego uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się nad warunkami panującymi w danej łazience (powierzchnią, ścianami, długością rur), środkami, które można przeznaczyć na realizację przedsięwzięcia, oraz przewidywanym czasem prac.

A gdyby tak podejść do sprawy w sposób bardziej niekonwencjonalny? Okazuje się bowiem, że rury można ukryć w inny sposób, niż zabudowując je.

Rozwiązania niekonwencjonalne

Zabudowa rur w małej łazience nie jest jedynym sposobem na ich ukrycie. Wystarczy wykazać się odrobiną kreatywności, aby znaleźć nietypowe rozwiązanie, które będzie nie tylko proste, ale i estetyczne.

Przede wszystkim wystające rury można pomalować farbą. W ten sposób nie zostaną one co prawda schowane, niemniej jednak takie zamaskowanie może sprawić, że nie będą one widoczne na pierwszy rzut oka zaraz po wejściu do pomieszczenia. W niektórych przypadkach wyeksponowanie rur jest wręcz pożądane.

Tak jest na przykład w łazienkach urządzonych w stylu postindustrialnym. Wówczas znakomicie sprawdzą się rury pomalowane na kolor czerwony lub miedziany. Z kolei ciemnoszare rury będą doskonale komponować się w pomieszczeniu o typowo skandynawskim wystroju, a w łazienkach urządzonych w stylu marynistycznym bądź ekologicznym ciekawym zabiegiem estetycznym będzie oplecenie rur naturalną liną.

Innym niezwykle prostym sposobem jest zastosowanie zasłonki. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku pomieszczeń, w których rury biegną w pobliżu okna. Decydując się na zasłonki, jest się w zasadzie nieograniczonym w kwestii ich koloru lub wzoru. Oznacza to, że można je doskonale dopasować do ogólnego wystroju łazienki.

Zabudowa rur w łazience może zostać również dokonana za pomocą podwieszanego sufitu. Jest to rozwiązanie, które cechuje się wieloma istotnymi zaletami. Przede wszystkim pozwala on ukryć rury, a ponadto zamontować oświetlenie, które pełni ważną funkcję w każdej łazience. Oprócz tego tłumi on hałas, a także jest lekki. Należy jednak pamiętać, że nie ukrywa się podwieszanym sufitem rur gazowych, co jest spowodowane względami bezpieczeństwa.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kwestie estetyczne to nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę, dokonując zabudowy rur w łazience. Otóż trzeba pamiętać, że instalacja hydrauliczna oraz instalacja centralnego ogrzewania może ulec awarii, a co za tym idzie, powstanie wówczas konieczność uzyskania dostępu do rur w celu ich usunięcia. Wezwany fachowiec upora się z naprawą zdecydowanie szybciej i taniej, jeżeli nie będzie musiał tracić czasu na demontaż skomplikowanej konstrukcji.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest problem rur gazowych. Otóż nie powinny być one zabudowane ze względów bezpieczeństwa, o czym była już wcześniej mowa. Co więcej, jeżeli mają być one pomalowane, farba powinna mieć kolor żółty, aby od razu było widać, że dane rury przynależą do instalacji centralnego ogrzewania zasilanej gazem.

Urządzenie łazienki jest zawsze wyzwaniem, ponieważ pomieszczenie to pełni niezwykle ważną funkcję w każdym domu. Zazwyczaj nie jest ono duże, co jeszcze bardziej utrudnia aranżację. Istotny jest także fakt, że w łazience znajduje się zarówno instalacja hydrauliczna, jak i centralnego ogrzewania, jeżeli została zamontowana w danym budynku. Ich ukrycie jest możliwe i można go dokonać na różne sposoby. Należy jednak pamiętać, że zasłonięcie rur powinno być łatwe do usunięcia w razie wystąpienia awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *