Jak wygłuszyć sufit w mieszkaniu? 10 sposobów

Mieszkanie w bloku jest narażone na różnego rodzaju odgłosy dobiegające z sąsiednich lokali, także tych z góry. Nie zawsze mają one związek z hałaśliwym zachowaniem innych mieszkańców. Czasami wynikają one bowiem z pracy zamontowanych w budynku instalacji. W naszym artykule zastanowimy się, jak wyciszyć sufit.

Izolacja akustyczna sufitu – kiedy trzeba to zrobić?

Skuteczne wyciszenie sufitu jest niezwykle istotne w przypadku mieszkań znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. W takim przypadku z sąsiednich lokali zawsze dobiegają dźwięki, które mogą być irytujące. W przypadku sufitu może to być na przykład bieganie małych dzieci. Słyszalne są również nierzadko odgłosy związane z pracą instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie te dźwięki mogą przeszkadzać w codziennym odpoczynku bądź w pracy wykonywanej zdalnie.

Jakie sufity można wyciszyć?

Wyciszyć można dwa rodzaje sufitów. Pierwszym jest standardowy strop w bloku, natomiast drugim wyciszenie sufitu podwieszanego. W każdym z tych przypadków operacja ta może wyglądać nieco inaczej. Za chwilę omówimy te sytuacje nieco szerzej.

Wygłuszenie sufitu w bloku

Wygłuszenie sufitu w bloku może zostać wykonane w bardzo prosty sposób, a mianowicie poprzez stworzenie tak zwanego sufitu podwieszanego. W tym celu wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe, które przykręca się do specjalnie przygotowanego stelaża. Pomiędzy płyty a strop można włożyć wełnę mineralną, która nie tylko wyciszy mieszkanie, ale i je dodatkowo ociepli. Rozwiązanie to jest bardzo skuteczne, niemniej jednak ma istotną wadę. Mianowicie obniża mieszkanie, co może być problemem w przypadku szczególnie niskich lokali.

Wygłuszenie sufitu podwieszanego

Zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych pozwala na wyciszenie stropu. Niemniej jednak w niektórych przypadkach pożądane jest bardziej skuteczne wygłuszenie sufitu podwieszanego. W tym celu możesz zastosować specjalną okładzinę o grubości co najmniej 2,5 cm.

Alternatywą dla wspomnianych płyt kartonowo-gipsowych mogą być płyty akustyczne. Wykonana w ten sposób izolacja akustyczna sufitu jest nie tylko bardziej elastyczna, ale i pozwala poprawić komfort akustyczny pomieszczenia o 7 dB.

10 sposobów na wyciszenie sufitu

Istnieje kilka sposobów na wyciszenie sufitu. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów, które są wykorzystywane najczęściej w praktyce:

  • korek;
  • mata akustyczna na sufit;
  • panele akustyczne;
  • pianka akustyczna;
  • płyty akustyczne;
  • styropian akustyczny;
  • sufit podwieszany;
  • tynk akustyczny;
  • wełna mineralna.

Musisz pamiętać, że każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Za chwilę przyjrzymy się dwóm najskuteczniejszym metodom umożliwiającym wygłuszenie sufitu – wełnie mineralnej i styropianowi akustycznemu.

Wyciszenie sufitu wełną mineralną

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygłuszyć sufit, interesującym rozwiązaniem może być dla wełna mineralna. Warunkiem jej skuteczności jest jednak odpowiednia grubość wełny (najlepiej przynajmniej 5 cm), a także jej gęstość (140 kg/m3).

Wełna mineralna pozwala także na wyciszenie sufitu w bloku, który jest podwieszany albo napinany. Rozwiązanie to ma dodatkową zaletę w postaci poprawy izolacji termicznej. Otóż wyciszenie sufitu wełną mineralną sprawi, że wydasz mniej na ogrzewanie swojego mieszkania. Warto również dodać, że jest to skuteczny sposób na wyciszenie sufitu. Opinie fachowców na ten temat są jednoznaczne – polecają oni to rozwiązanie wszystkim zainteresowanym.

Wyciszenie sufitu wełną mineralną możesz przeprowadzić samodzielnie bez pomocy fachowca. Oczywiście w tym celu niezbędne są nie tylko odpowiednie narzędzia, ale i zdolności manualne.

Wyciszenie sufitu styropianem akustycznym

Wyciszenie sufitu styropianem akustycznym to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Sprawdza się on doskonale w przypadku podwieszanych sufitów. Co więcej, możesz go z powodzeniem zastosować również na ścianach i na podłodze. W ten sposób nie tylko skutecznie wyciszysz całe mieszkanie, ale i je ocieplisz. Docenisz to szczególnie zimą, kiedy twoje rachunki za ogrzewanie będą niższe. Aby jeszcze wzmocnić efekt izolacji akustycznej, na styropianie możesz zamontować płyty kartonowo-gipsowe.

Styropian akustyczny ma jeszcze jedną zaletę. Otóż jeżeli masz w sobie żyłkę majsterkowicza, możesz go położyć samodzielnie. Konieczne będą odpowiednie narzędzia i ktoś do pomocy.

Ile kosztuje wyciszenie sufitu?

Wiesz już, dlaczego warto wyciszyć sufit w swoim mieszkaniu i w jaki sposób możesz to zrobić. Z pewnością zapytasz teraz, ile to wszystko kosztuje. Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest jednak od dwóch zasadniczych czynników. Mianowicie pierwszym z nich jest wybór materiału, natomiast drugim to, czy jesteś w stanie wykonać wszystkie prace samodzielnie, czy też będziesz musiał poprosić o pomoc fachowca.

Jeżeli zdecydujesz się na wełnę mineralną, koszt jej zakupu wraz z montażem przez fachowca to około 300 złotych za każdy metr kwadratowy powierzchni sufitu. Natomiast gdybyś zdecydował się na styropian akustyczny, koszt jego montażu to 50-70 złotych za metr kwadratowy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć materiał i ewentualne położenie płyt kartonowo-gipsowych, co sprawi, że będzie to podobny wydatek jak w przypadku wełny mineralnej.

Oczywiście poszczególne firmy stosują różne stawki, dlatego też warto poszukać korzystnej oferty. Ceny uzależnione są również od miasta, w którym działa dany fachowiec. Gdybyś jednak zdecydował się wykonać prace samodzielnie, wówczas mógłbyś zaoszczędzić na robociźnie.

Wyciszenie sufitu bywa niezwykle pożądane przez wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych. Pozwala ono bowiem poprawić komfort akustyczny lokali, a ponadto zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, ponieważ niektóre sposoby na wyciszenie cechują się również izolacją termiczną. Co ważne, wyciszenia możesz dokonać na własną rękę, co pozwoli ci zaoszczędzić na kosztach.

Redaktor: Robert Adamski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *