Jak założyć ogródek warzywny? Krok po kroku

Warzywa to ważny element codziennej diety. Stanowią istotne źródło witamin oraz wartościowych składników odżywczych. Są dostępne na półkach sklepów, jednak nie ma chyba nic lepszego, niż te z domowego ogródka. W pełni naturalne, soczyste, a przede wszystkim wyhodowane dzięki samodzielnej pracy. Cieszą oczy, podniebienie, napawają dumą. Zanim jednak możliwe będzie zbieranie plonów, domowy ogródek warzywny trzeba w ogóle przygotować. W jaki sposób się do tego zabrać?

1. Wybierz odpowiednie miejsce

Jeśli ktoś planuje stworzyć przydomowy warzywniak, powinien przede wszystkim określić, w którym miejscu będzie się on znajdować. Czym się kierować podczas wyznaczania gruntu pod uprawę? Jeśli dom znajduje się w okolicach ulicy, szczególnie ruchliwe, lepiej jest wybrać tą część posesji, czy działki, która znajduje się z daleka od infrastruktury.

Co więcej, trzeba pamiętać, że do odpowiedniego wzrostu rośliny potrzebuję dostępu do światłą. Dlatego przydomowy ogródek warzywny musi znajdować się w takim miejscu, gdzie uprawa będzie mieć do niego swobodny dostęp.  Trzeba mieć również na uwadze, iż rośliny mogą wymagać nawodnienia. Szczególnie w okresie letnim, kiedy często ilość opadów jest znikoma, samodzielnie trzeba podlewać uprawę. A to oznacza, iż warto zadbać o to, aby spokojnie tę czynność dało się wykonać.

2. Odpowiednia pod uprawę gleba

Mały warzywniak w ogrodzie również wymaga tego, aby gleba, w której rosną rośliny, była żyzna i stanowiła środowisko przyjazne. Dlatego grunt należy uprzednio przygotować. A także sprawdzić jego pH. W znaczącej liczbie przypadków najlepsza gleba ma odczyn lekko kwaśny lub obojętny.

Jeśli pH jest niekorzystne, to  znaczy kwaśne lub bardzo kwaśne, wtedy niezbędne staje się  zastosowanie nawozów wapienno-magnezowych. Wystarczy wykorzystać je raz na 4 lata, aby utrzymać odpowiednie pH.

3. Odpowiednie przygotowanie miejsca pod uprawę

Gdy chcemy zabrać się za pracę na poważnie i faktycznie otrzymać satysfakcjonujące plony, jak również pyszne, trzeba glebę odpowiednio przygotować. I nie chodzi tutaj tylko o jej kwasowość. Należy usunąć także wszelkiego rodzaju kamienie, ewentualną, inną roślinność, także krzewy, czy gałęzie.

Kolejnym etapem, gdy grunt pod uprawę jest już wytyczony, jest spulchnienie ziemi. Pozwoli to roślinom rozwijać się w odpowiedni sposób. W jaki sposób przygotować glebę pod przydomowy ogródek warzywny?

W tym celu potrzebny będzie szpadel, którym w łatwy sposób można glebę spulchnić. Bardzo ważne jest, aby warzywa mogły pobierać wodę, czy minerały, które pozwalają im rozwijać się. W przypadku ogródków o większej powierzchni, rozwiązaniem lepszym, niż szpadel będzie glebogryzarka. Jeśli ktoś jednak zakłada mini ogródek warzywny, manualne spulchnienie ziemi nie powinno stanowić większego problemu. Warto pamiętać o tym, aby na koniec ziemię wyrównać.

Poszczególne nawozy sprawdzają się nie tylko, jeśli chodzi o zmianę pH gleby. By zapewnić roślinom odpowiednią ilość elementów odżywczych, które pobierają z gleby, można zastosować kompost lub obornik.

4. Pamiętaj o tym, aby wyznaczyć grządki

To jeden z ważniejszych etapów prac. Z jednej strony trzeba określić, jakie rośliny będą rosnąć w konkretnej grządce, z drugiej natomiast mieć na uwadze, które z nich mogą, a które, być zasadzone obok siebie. To zapewni lepsze plony.

Same grządki mogą być nieco wyższe. Dzięki temu, w trakcie opadów, czy nawadniania woda nie będzie gromadzić bezpośrednio wokół rośliny, ale spływać będzie do gleby, skąd rośliny mogą ją pobierać.

Najczęściej zasiew rozpoczyna się początkiem wiosny. Jednak warto zaznajomić się z najlepszymi porami do sadzenia dla poszczególnych roślin. Dzięki temu ma się pewność, że uprawa rozwijać się będzie jak należy.

Pomiędzy grządkami najlepiej jest także zrobić ścieżki, po których można w miarę swobodnie poruszać się. Chociażby dlatego, że można przejść się z wężem lub konewką, by je nawodnić, gdy gleba staje się sucha. Niejednokrotnie także grządki trzeba plewić, czyli usuwać chwasty.

Na ogródek warzywny warto mieć także oko. W końcu warzywa to także pożywienie dla wielu zwierząt, które niestety, ale w ogródku są pasożytami i potrafią skutecznie zubożyć uprawę.

Pamiętaj o odrobinie cierpliwości

Uprawa przydomowego ogródka może być pracochłonna. W końcu należy roślin pilnować, a także reagować w odpowiedni sposób na ewentualne, drastyczne zmiany pogodowe. Często w ogródkach spotkać można ślimaki, z którymi trzeba się uporać. Istnieje na to wiele sposób. Podobnie jak na innego rodzaju szkodniki.

Z drugiej strony praca w domowym ogródku może być naprawdę relaksująca i dawać dużą ilość satysfakcji. Szczególnie latem i jesienią, kiedy zbliża się pora zbierania plonów. Część owoców można zjeść, gdy są świeże, a z części przygotować na przykład przetwory. Domowej roboty ogórki kiszone to tylko jeden z pomysłów. W ogródku mogą znajdować się także owoce, takie jak maliny, czy truskawki, które dojrzewają w czerwcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *