Jak zrobić beton? – proporcje cementu i piasku

Beton to jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów budowlanych. A właściwie chodzi o cement, który sprzedaje się w sproszkowanej formie. Poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody, piasku i cementu uzyskuje się beton. W zależności od proporcji, można uzyskać różną gęstość, a zatem też twardość gotowego materiału.

Dlatego warto znać te proporcje. Chociaż na chłopski rozum sprawa jest dość prosta – do betoniarki wlewa się wodę, potem wrzuca worek cementu a na koniec dosypuje piasku. Pytanie, czy robienie tego bez odpowiednich proporcji przyniesie zamierzony efekt.

Jak wiadomo, szereg prac, które związane są z sektorem budowlanym, może wiązać się z pewnymi kosztami. Nie chodzi, aż tak bardzo o same materiały, co robociznę. A przecież nie jeden mężczyzna w swoim domu powie: „Że niby ja tego nie zrobię? Potrzymaj mi pilot”. Trzeba jeszcze ogarnąć kogoś do pomocy – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się szwagier albo dobry kumpel, którzy preferują później formę rozliczenia inną, niż gotówka ;). Dzięki czemu wszyscy są zadowoleni. Tylko dlaczego ten beton jest taki rzadki i słabo wiąże? No właśnie, wszystkiemu winne są proporcje.

Zastosowanie betonu w budownictwie

Przy okazji wznoszenia budynków murowanych często spotyka się konstrukcje żelbetonowe. Są to specjalne konstrukcje, które wykonuje się ze stalowego szkieletu. Za wykonanie samej konstrukcji odpowiada zbrojarz. Poprzez łączenie ze sobą stalowych prętów za pomocą specjalnego drutu zbrojeniowego może uzyskać różnorodne formy szkieletowe. Następnie szkielet zatapia się w masie betonowej. Dzięki temu konstrukcja zyskuje większą elastyczność oraz siłę nośną. W tym przypadku przeprowadzenie prac zbrojeniowych wymaga odpowiednich narzędzi i wprawy.

Innym, popularnym zastosowanie betonu jest wykonywanie wylewki. Dotyczy to przede wszystkim surowej wylewki, którą następnie należy w odpowiedni sposób przygotować pod finalne wykończenie. Dlatego surowa, betonowa wylewka stanowi warstwę wewnętrzną podłogi. Natomiast materiałem nowoczesnym, który wykonuje się do tego, by uzyskać idealny poziom podłogi, jest wylewka samopoziomująca, wykonana z odpowiednich komponentów.

Również podczas murowania wykorzystuje się beton, czyli zaprawę murarską. Jest to rozwiązanie tradycyjne i coraz częściej prace tego typu przeprowadza się przy pomocy nowoczesnych rozwiązań, w tym specjalnych klejów, a nawet pianek.

Zrób to sam – beton do prac wokół domu

Tak naprawdę nie istnieje jedna, złota receptura dla dobrego betonu. Ponieważ dobry beton to pojęcie względne. Wszystko zależy od tego, w jakim celu wykonuje się tego typu mieszankę. Oczywiście, należy pamiętać, że im mniejszy stosunek wody względem cementu, tym wyższa wytrzymałość betonu. Należy jednak zachować umiar.

W szczególności, gdy beton wykonuje się jako wylewkę, na przykład na tarasie, może dojść do jego „sparzenia”. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że ilość cementu będzie zbyt duża względem wody, dlatego wierzchnia warstwa betonu, gdy ten już zwiąże i wyschnie, zacznie się kruszyć. Ukruszenia te często przyjmują postać czegoś, co przypomina piasek. Jest to szorstki pył, który ściera podczas użytkowania betonu.

Jak cement wykorzystać do prac domowych?

Obecnie najpopularniejszym materiałem tego jest cement o oznaczeniu B20(C16/20). Dostępny w workach o wadze 25 kg, w sprzedaży praktycznie w każdej hurtowni budowlanej.

Należy także zakupić kruszywo, czyli piasek. Sprawdzi się ten mieszany, czyli z dodatkiem grubszych ziarenek. Najczęściej do betonu stosuje się piasku rzecznego lub kopalnianego.

Jak rozrobić beton? Ogólne proporcje

Są to przeciętne proporcje dla mieszanki, która pozwoli nam uzyskać około 120 litrów betonu. W tym celu należy użyć 1 worek betonu (25 kg), który miesza się z około 10 litrami wody, maksymalnie 12 litrów.

Następnie należy dodać piasek oraz żwir. Średnio do przygotowania betonu z jednego worka cementu i 12 litrów wody potrzeba 4 10-cio litrowe wiadra piasku oraz 8 10-cio litrowych wiader żwiru. Po około miesiącu wytrzymałość betonu na nacisk wynosić będzie 20 MPa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *