Polski sektor budowlany jest ściśle powiązany przede wszystkim z obiektami murowanymi. Są one popularne z uwagi na dużą siłę nośną ścian, jak również ich wytrzymałość oraz stabilność. Poprzez dodatkowe zastosowanie konstrukcji żelbetonowej, która stanowi szkielet dla poszczególnych kondygnacji, można wznosić kilkupiętrowe, wielkogabarytowe budynki. Jednak, aby taki budynek był stabilnie osadzony w gruncie, niezbędne są fundamenty. To podstawowy element konstrukcyjny budynków. Ma swoje zastosowanie tak samo przy okazji domów jednorodzinnych, jak również bloków mieszkalnych, które wykonuje się z wielkiej płyty.
Wielkość fundamentów jest ściśle uzależniona od charakteru działki, na której wykonuje się obiekt architektoniczny, jak również jego wielkości. Fundamenty wylewa się w gruncie. Oznacza to, że pierwszym etapem pracy, w których następnie umieszcza się beton, często także z elementami takimi, jak kamienie, by zwiększyć wytrzymałość samych fundamentów. Bardzo ważnym etapem pracy jest wykonanie hydroizolacji, która chroni fundamenty przed wodą, która gromadzi się w gruncie. W innym przypadku może ona uszkodzić strukturę betonu, co prowadzi do osłabienia stabilności budynku, czy wpływa na pojawienie się pęknięć na ścianach, w tym elewacji.
Deskowanie fundamentów – co to takiego?
Deskowanie fundamentów, które nazywa się również szalowaniem, to nic innego, jak tymczasowa konstrukcja kształtująca. Fundamenty wylewa się nie tylko do specjalnie wykopanych w tym celu dołów, ale muszą one wystawać także ponad grunt. Umożliwia to następnie wstępne murowanie ścian.
Szalunek to konstrukcja kształtująca, czyli taka, która nadaje formie betonowej konkretny kształt. Jednocześnie jest niezbędna do tego, aby fundamenty mogły mieć odpowiednią formę, zgodną z projektem budynku.
Chociaż wykonanie szalunku wpływa na ogólne koszty, związane z budową domu, najczęściej nie sposób pominąć tego etapu prac. Chociaż szalunek nazywa się także deskowaniem, ponieważ do stworzenia konstrukcji tymczasowej często wykorzystuje się deski, istnieją także alternatywne rozwiązania. Podczas wykonywania szalunku można wykorzystać popularne sklejki lub gotowe elementy szalunkowe. Tego typu materiały dostępne są w miejscach, które zajmują się wynajmem szalunków.
Szalunek fundamentowy – jak wykonać?
Uznaje się, że fundament szalowany podnosi koszt budowy obiektu architektonicznego. W dużej mierze wynika to z faktu, iż wykonanie samego deskowania jest pracochłonne. Z drugiej natomiast strony to rozwiązanie gwarantuje wysoką jakość gotowych fundamentów. Oznacza to, że za pośrednictwem tej technologii, fundamenty będą mieć nie tylko pożądany kształt, ale również wysokość.
Z uwagi, iż część szalunku znajduje się w gruncie, a właściwie pomiędzy glebom a betonem, w trakcie wykonywania wykopu fundamentowego należy pamiętać o tym, aby sam wykop poszerzyć o grubość desek (projekty, wraz z rysunkami technicznymi zawierają informacje na temat grubości fundamentów).
Jeśli chodzi o samą wysokość deskowania, czyli część szalunku, która wystaje ponad grunt, wynosi najczęściej 30-40cm. Samo deskowanie warto wzmocnić po obu stronach klinami. Dzięki temu beton, który posiada swoją wagę nie doprowadzi do wyłamania desek.
Gdy wykop jest już gotowy, w pierwszej kolejności należy zalać dół tzw. chudym betonem. Dzięki swoim właściwościom, w tym porowatości, jest on bardziej odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz. Również na chudym betonie wykonuje się deskowanie.
Następny etap prac obejmuje wykonanie zbrojenia, które umieszcza się wewnątrz szalunku. Warto pamiętać o tym, aby przed wylaniem betonu nie tylko wypoziomować deski, ale również zmoczyć je wodą. Dzięki temu podczas demontażu deskowania, prace będą przebiegać po prostu szybciej.
Beton, który wylewa się do szalunku powinien być zawibrowany. Ważna jest także jego konsystencja. Wszystko po to, aby w łatwy sposób materiał rozprowadzał się na całej długości fundamentu.
Beton powinien schnąć samoistnie, przykry folią. Nie wolno również przyśpieszać tego procesu, ponieważ mogłoby to doprowadzić do obniżenia wytrzymałości gotowej fundamentu.