Konstrukcja dachu kopertowego – jak zbudować

Rozwiązanie to jest bardzo popularne przy okazji domów parterowych. Zapewnia estetyczne wykończenie obiektu. Sprawdza się także w swojej praktyczne funkcji. Skośne dachy stosuje się po to, aby woda deszczowa mogła swobodnie spływać do rynien, którymi następnie zostaje odprowadzona. Najczęściej do studzienek melioracyjnych. Dzięki temu redukuje się ilość wody opadowej, która mogłaby gromadzić się również wokół budynku. Jej nadmiar może prowadzić do podmoknięć, a w rezultacie do podmycia murów. By tego uniknąć, na wielu działkach budowlanych wykonuje się drenaż. Jest to system połączonych ze sobą rur, które mają za zadanie odprowadzać wodę gruntową do studzienek.

Dach kopertowy – główne cechy

Przede wszystkim dach ten stosuje się jako zwieńczenie domów rodzinnych parterowych. Osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, powinny mieć na uwadze, iż w wielu przypadkach dach kopertowy uniemożliwia zagospodarowanie poddasza pod kątem przestrzeni mieszkalnej. Wszystko dlatego, iż ściany kolankowe są zbyt niskie. Niezbędne stają się również filary, na których wspierać się będzie konstrukcja dachu. Nie oznacza, iż poddasza nie można w ogóle użytkować. Przestrzeń ta doskonale sprawdzi się jako typowy strych, gdzie można przechowywać rzadko używane rzeczy. Można także miejsce to zagospodarować jako przestrzeń techniczną, gdzie montuje się chociażby rekuperację.

W zależności od charakteru dachu, połacie ma różny kształt. Jeśli chodzi o budynki na planie kwadratu, każde z połaci ma kształt trójkąta. Jeśli budynek natomiast ma kształt prostokątny, dwoje połaci ma kształt trapezu, dwoje natomiast trójkąta. Najczęściej każde z nich ma taki sam kąt nachylenia. Połacie spotykają się w narożnikach oraz kalenicy, jeśli budynek jest na planie prostokąta. W przypadku tych na planie kwadratu nie ma kalenic, dlatego połacie spotykają się na wierzchołku.

Jakie są zalety dachu kopertowego?

Rozwiązanie to jest popularnie nie tylko dlatego, iż jest bardzo eleganckim elementem wieńczącym domy parterowe, także niskie obiekty piętrowe. Tak wykonany dach posiada także wiele praktycznych właściwości, które przekładają się na jego wytrzymałość.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje solidna więźba dachowa. Dzięki temu dach jest sztywny i odporny nawet na huragany. Z drugiej natomiast strony, trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie bywa kosztowne, a samo wykonanie więźby jest dość skomplikowane.

Dach kopertowy – w jaki sposób zbudować?

Jednym z najważniejszych elementów tego typu dachu jest więźba. To, najczęściej, drewniana konstrukcja, która pełni funkcję szkieletu dachu. Natomiast materiały, które wykorzystuje się do jej wykończenia, czyli chociażby dachówki, czy blachę, nazywa się poszyciem.

W przypadku dachów kopertowych najczęściej spotyka się więźbę płatwiowo-kleszczową. Wszystko dlatego, iż rozwiązanie to jest uniwersalne, a jednocześnie może być zastosowana także w przypadku dachów o sporym spadzie.

Dlatego elementami niezbędnymi do przygotowania takiej więźby są:

  • krokwie
  • płatwie
  • słupy

W tym przypadku dwie, oparte na płatwiach krokwie, tworzą jeden wiązar.

Budowa dachu kopertowego

W przypadku tego typu elementu najważniejszy jest projekt. To na jego podstawie można przeprowadzić poszczególne etapy pracy. Projekt pozwala na określenie wielkości dachów, wytyczenie punktów strategicznych, jak również określenie kąta nachylenia.

W przypadku konstrukcji płatwiowo-kleszczowej krokwie stykają się oraz wspierają na belce kalenicowej. Dodatkowo płatwie, czyli belki ułożone równolegle do kalenicy, stanowią dodatkowe wsparcie dla krokwi. Dlatego właśnie dach kopertowy jest tak praktycznym rozwiązaniem. Taka konstrukcja zapewnia mu dużą wytrzymałość i odporność na porywiste wiatry.

Jednocześnie konstrukcja ta przenosi ciężar nie tylko na ściany, ale również na strop. Jednak niezbędne staje się zastosowanie słupów wspierających. I to właśnie ten element uniemożliwia lub utrudnia zagospodarowanie poddasza jako przestrzeni mieszkalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *