Wybór najlepszego ogrzewania do domu wcale nie jest prosty. Dostępnych jest bowiem wiele rozwiązań. Ważne, aby ogrzewanie nie tylko zapewniało ciepło, ale było również ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Sprawdźmy zatem jakie możliwości są obecnie dostępne.
Ogrzewania w domu jednorodzinnym – jakie są rodzaje?
Wybór ogrzewania w domu jest niezwykle ważną kwestią z punktu widzenia jego właściciela. Powinno być ono bowiem nie tylko wydajne, a więc zapewniać ciepło w domu także podczas silnych mrozów, ale i ekonomiczne. Nikt przecież nie lubi przepłacać. Coraz ważniejszy jest również aspekt ekologiczny. Wiele osób zwraca uwagę na to, czym ogrzewa swój dom, aby emitować jak najmniej gazów cieplarnianych do atmosfery. W tym kontekście interesująco przedstawiają się nowoczesne metody ogrzewania w postaci pompy ciepła współpracującej z fotowoltaiką, a także gaz. Ważną kwestią jest także obsługa źródła ciepła. Mało kto może sobie bowiem pozwolić na to, aby pilnować, czy w piecu znajduje się wystarczająco dużo surowca, jak miało to miejsce w urządzeniach starego typu zasilanych węglem.
Współcześnie spotykane są różne rodzaje ogrzewania domów jednorodzinnych. Najczęściej jest to gaz, prąd, pellet, ekogroszek i węgiel. Ten ostatni jest coraz częściej wypierany przez bardziej ekologiczne źródła ciepła, przede wszystkim przez wspomniany przed chwilą gaz, ale i pompy ciepła.
W kolejnych częściach artykułu omówimy pokrótce najpopularniejsze sposoby ogrzewania domu. Dowiesz się z nich jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań, co powinno ci pomóc w podjęciu decyzji w przedmiocie wyboru ogrzewania.
Ogrzewanie domu kominkiem
Kominek nie wszystkim kojarzy się jako sposób na ogrzewanie domu. Jest to raczej element dekoracyjny wystroju wnętrza. Niemniej jednak musisz wiedzieć, że kominek jest w stanie ogrzać niewielki dom, o ile cechuje się on dużą mocą grzewczą. Inną ważną kwestią jest odpowiednie rozprowadzanie ciepła po budynku. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez wykorzystanie rur poprowadzonych w stropie, co nie jest jednak przesadnie efektywne. Drugim sposobem jest podłączenie kominka do instalacji centralnego ogrzewania. Wówczas działa on jak kocioł przeznaczony do spalania paliwa stałego.
Ogrzewanie gazowe
Ogrzewanie gazowe jest jednym z najpopularniejszych i najlepszych rozwiązań, na jakie można postawić w swoim domu. Wynika to z wielu powodów. Przede wszystkim wykorzystywanie gazu do ogrzewania domu generuje akceptowalne koszty. Kolejną kwestią jest jego bezobsługowa praca. Mianowicie nowoczesne piece wystarczy odpowiednio zaprogramować, aby ogrzewały dom bez ingerencji użytkowników, utrzymując przy tym stałą temperaturę. Warto również dodać, że spalanie gaz poważnie ogranicza problem smogu, który występuje w wielu polskich miastach w sezonie grzewczym.
Obecnie coraz częściej spotykane są kotły kondensacyjne. Urządzenia te cechują się znacznie wyższą sprawnością energetyczną niż piece starszego typu, która jest efektem odzyskiwania ciepła ze spalin gazowych. W niektórych przypadkach różnica ta sięga nawet 30%, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Gaz ma także inne zalety. Mianowicie nie wymaga on specjalnego pomieszczenia w postaci kotłowni. Ponadto gaz powoduje zanieczyszczeń w mieszkaniu tak jak węgiel, przez co można zaoszczędzić na odnawianiu.
Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Otóż jeżeli twój dom nie jest podłączony do sieci gazowej, wcale to nie oznacza, że nie możesz wykorzystywać tego paliwa. Istnieje bowiem możliwość zainstalowania na podwórku dużego zbiornika na LPG. Wystarczy podpisać umowę dzierżawy z firmą, która zajmuje się dostawą gazu. W takim przypadku do ogrzewania wykorzystuje się te same urządzenia co w sytuacji zasilania gazem z sieci, aczkolwiek powstaje konieczność przezbrojenia palnika na gaz płynny. Operacja ta powinna zostać wykonana przez osobę, która ma wymagane uprawnienia, co wynika ze względów bezpieczeństwa.
Kocioł na olej opałowy
Ogrzewanie domu jednorodzinnego staje się obecnie coraz mniej popularne w Polsce. Wynika to przede wszystkim z rosnących cen tego paliwa oraz aspektu ekologicznego. Obecnie wykorzystywane kotły na olej to urządzenia, które umożliwiają precyzyjne sterowanie procesem spalania. Ich eksploatacja to przede wszystkim montaż i zaprogramowanie kotła. Po dokonaniu ostatniej z tych czynności będziesz mógł zapomnieć, że w twoim domu pracuje kocioł na olej opałowy.
Rozwiązanie to ma jednak pewne wady, które mogą okazać się poważne. Zasadniczym minusem kotła na olej opałowy jest wysoka cena paliwa, która – jak można się tego spodziewać – będzie w kolejnych latach rosnąć jeszcze bardziej. Kolejną kwestią jest konieczność posiadania dużej ilości miejsca w domu do instalacji takiego urządzenia. Wiąże się ona nie tylko z instalacją pieca, ale i ustawieniem specjalnych zbiorników, w których magazynowany jest olej.
Piec na paliwo stałe
Piece na paliwa stałe w dalszym ciągu są popularne w Polsce, szczególnie na obszarach wiejskich. Wynika to przede wszystkim z tego, że urządzenia te zostały zamontowane wiele lat temu, a ponadto tego rodzaju paliwa – głównie węgiel i drewno – są stosunkowo tanie, co jest nie bez znaczenia w przypadku osób o niższych dochodach. Nierzadko też takie osoby mają dostęp do własnego drewna.
W większości domów zainstalowane są proste piece, które nie są ekologiczne, a ponadto wymagają obsługi, co nie jest korzystne dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem. Na rynku dostępne są także bardziej skomplikowane, a nawet po części zautomatyzowane urządzenia, jednakże nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem ze względu na coraz większą popularność innych sposobów ogrzewania.
W przypadku pieców na paliwo stałe również powstaje konieczność zagospodarowania kotłowni. Nie każdy może sobie na to pozwolić ze względu na brak miejsca w budynku.
Odnawialne źródła energii do ogrzewania domu
Jeżeli chcesz, aby twoje ogrzewanie było nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne, możesz postawić na odnawialne źródła energii. Przede wszystkim warto zainteresować się pompą ciepła, czyli urządzeniem, które pobiera ciepło z otoczenia. Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła – gruntowe, których instalacja wymaga dokonania odwiertów, co wiąże się z dużymi kosztami, ale jest rozwiązaniem bardziej efektywnym, oraz pompy powietrzne, których instalacja jest zdecydowanie prostsza i tańsza.
Niektórzy, obawiając się wydajności pompy ciepła, stawiają na rozwiązania hybrydowe. Mianowicie mają oni w domach piece gazowe lub kaloryfery elektryczne, aby w razie dużych mrozów wesprzeć pracę pompy.
Innym ekologicznym źródłem energii jest fotowoltaika. Popularność tego rozwiązania rośnie z roku na rok, ponieważ pozwala ono na realne oszczędności. Niemniej jednak nie kojarzy się ona jako sposób na ogrzewanie domu. W praktyce instalacja fotowoltaiczna może służyć do zasilania pompy ciepła, co pozwoli obniżyć wydatki związane z jej eksploatacją. Warto wspomnieć o próżniowych panelach, które pracują wydajnie nawet zimą w warunkach częściowego zachmurzenia.
Wybierając odpowiednie ogrzewanie dla twojego domu, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim chodzi tutaj o jego wydajność, niezawodność oraz prostotę obsługi. Nie bez znaczenia jest także wymiar ekologiczny danego rozwiązania, tym bardziej że palenie węglem jest już w niektórych miejscowościach zabronione. Z tego względu lepiej od razu postawić na ogrzewanie przyjazne dla środowiska, aby nie trzeba go było za jakiś czas wymieniać.
Redaktor: Robert Adamski