Chociaż rybiki zdają się dość przyjacielskie, to jednak mogą też z czasem irytować. W końcu bez pardonu paradują po łazience, mkną gdzieś po kafelkach prosto pod dywanik obok wanny i znikają w jego ciemnościach. Zdarza się, że panie nie przepadają za tymi, małym stworzeniami, a mężczyznom nie pozostaje nic innego, jak upolować nieproszonego gościa kapciem i pożegnać w muszli klozetowej. Jednak pojedyncze próby pozbycia się rybików mogą okazać się mało skuteczne. Głównie dlatego, że w łazience jest sporo wilgoci, wody, czyli warunki sprzyjają rozwojowi rybików. Żywią się wszystkim, co zawiera celulozę. W jaki sposób można się ich pozbyć?
1. Codzienne czynności, które pomogą w profilaktyce
Najlepszym sposobem jest codzienna profilaktyka. Z uwagi, że te wścibskie stworzona lubią wilgoć, bardzo ważne jest, aby łazienkę wietrzyć po każdej kąpieli. W innym przypadku para, która gromadzi się w pomieszczeniu stworzy z niego istną oazę dla rybików. Niewielka ilość światła dodatkowo zachęca je do żerowania.
Dlatego, aby zredukować niebezpieczeństwo pojawienia się rybików, warto również wietrzyć całe mieszkanie. Głównie dlatego, że lubią pojawiać się także w kuchni.
W szczególności łazienkę warto sprawdzić pod kątem wszelkich nieszczelności, dziur, czy ubytków, które mogą stanowić łatwy dostęp do tego pomieszczenia. W końcu rybiki mają około 10 mm długości, a to ułatwia im spacery różnego rodzaju szczelinami.
2. Warto zadbać o porządek
Wietrzenie mieszkania to nie wszystko. Jego regularne sprzątanie pozwoli zredukować ilość różnego rodzaju okruchów na podłodze, które mogą stanowić potencjalny obiad dla rybika. Dodatkowo czyste mieszkanie nie szczególnie znajduje się na liście zainteresowań tego rodzaju stworzonek.
3. Naturalny sposób na walkę z rybikami
Czasem, pomimo wręcz pedantycznych starań, rybiki jednomyślnie stwierdzą, że nasza łazienka to dobre miejsce do tego, by założyć tutaj obóz i żywić się chociażby włóknami lnianymi. Jeśli sposoby na ich odstraszenie nie podziałały, warto sięgnąć po coś bardziej radykalnego.
Doskonałym sposobem jest woda z naturalnym olejem i dodatkiem soku cytrynowego. Jeśli uda nam się namierzyć miejsce, w którym rybiki koczują, trzeba spryskać je takim preparatem, który pomoże w skutecznej walce z nimi.
4. Pułapka na rybiki
To inny, skuteczny sposób na to, by poradzić sobie z nieproszonymi lokatorami. Tego rodzaju pułapki często dostępne są w sklepach z artykułami dla gospodarstwa domowego. Jeśli jednak ich tak nie ma, z pewnością sklep, który oferuje specjalistyczny asortyment do walki z owadami i insektami posiada także pułapki. Alternatywą są zakupy przez Internet, w którym na pewno znajdziemy to, co nas interesuje.
Jeśli ktoś lubi jednak rzeczy typu DIY (zrób to sam) pułapkę w prosty sposób można wykonać samodzielnie. Wystarczy słoik, odrobina cukru w jego wnętrzu (w końcu rybiki uwielbiają celulozę) i materiał, po którym rybiki mogą wejść do środka. Niestety, tej restauracji nie uda im się już opuścić przez śliskie i owalne ścianki słoika.
5. Rybiki w bawełnianych rzeczach
Niestety, ale tak, chociaż lekki dreszczyk może przebiec po plecach, to jednak rybiki lubią wełniane rzeczy. Jednak bez obaw. Wystarczy regularnie robić pranie, by mieć pewność, że nagle nie poczujemy, że coś pełza nam po plecach. Dlatego pewności, wszelkiego rodzaju rzeczy z bawełny i lnu lepiej trzymać w miejscu innym, niż łazienka.
6. Ocet – skuteczny sposób na rybiki
Kolejny preparat, który może w walce z tymi insektami to ocet na rybki. Przygotowuje się go w prosty sposób. Najlepiej wyposażyć się w pusty spryskiwacz. Następnie nalać do niego szklankę ciepłego octu i dla pewności dodać około 10 kropel oleju lawendowego – rybiki go nie cierpią. Następnie można spryskać wszelkie zakamarki, które znajdują się w kuchni, czy łazience. Zajrzeć za pod szafki, za pralkę, pod toaletę. Wszędzie tam, gdzie jest mało światła, mogą pojawiać się szczeliny lub zbiera się wilgoć. Wszystko dokładnie opryskać.
7. Czym odstraszyć rybika?
Może być to lekkim zaskoczeniem, ale tak pyszne, a przede wszystkim aromatyczne przyprawy, jak cynamon, czy goździki, świetnie odstraszą rybiki. Dlatego cynamon na rybiki sprawdzi się doskonale, jako naturalna, aromatyczna bariera. Warto pozostawić trochę cynamonu i goździków w miejscach, które stanowią potencjalne wygodne schronienie dla tych insektów.
8. Boraks – kwas na rybiki
Jeszcze jednym i sprawdzonym sposobem jest boraks na rybiki. To kwas, który można kupić praktycznie w każdej aptece. Aby pozbyć się rybików, można przetrzeć kwasem płytki w łazience oraz kuchni. Można także dodać kwas do pułapki, o której wspomnieliśmy wcześniej. W tym przypadku rybiki zostaną skutecznie unieszkodliwione.
Warto pamiętać, że rybiki nie stanowią zagrożenia. Nie gryzą, jak również nie przenoszą szkodliwych dla człowieka osób. Po prostu brak im szacunku do przestrzeni prywatnych.