Wyciszenie mieszkania – 15 praktycznych pomysłów na wygłuszenie pomieszczeń

Odgłosy dobiegające od sąsiadów bywają niekiedy bardzo uciążliwe. Rozwiązaniem tego problemu jest wyciszenie swojego mieszkania. W jaki sposób można to zrobić? W naszym zestawieniu prezentujemy 15 pomysłów, którymi warto się zainspirować.

Drzwi akustyczne

Jeżeli gumowe uszczelki oraz próg nie przylegają ściśle do drzwi, wówczas możesz przystąpić do ich uszczelnienia. W tym celu możesz wykorzystać uszczelki, położyć na drzwi matę izolacyjną bądź obić je materiałem tapicerskim.

Tapicerka drzwiowa ma jeszcze jedną istotną zaletę. Pozytywnie wpływa ona na izolację termiczną. Dzięki obiciu drzwi będzie więc cieplej w twoim mieszkaniu. Ponadto tapicerka ma wpływ na wygląd wnętrza.

Dwuwymiarowy dyfuzor Schroedera

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygłuszyć mieszkanie w bloku, możesz wziąć pod uwagę dwuwymiarowy dyfuzor Schroedera. Co ważne, możesz go wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego celu korki od butelek albo kwadratowe drewniane kostki. Szczególnie interesująco wygląda dyfuzor wykonany z korka, ponieważ stanowi on niecodzienną dekorację wnętrza.

Działanie tego rodzaju instalacji ma na celu rozpraszanie dźwięków dobiegających zza ścian, a ponadto poprawia on jakość dźwięku w danym pomieszczeniu. Istotne jest to, że wykonując dyfuzor samodzielnie, można go dopasować do warunków, jakie panują w danym pokoju.

Elementy wyciszające

Wyciszenie mieszkania w bloku możliwe jest także poprzez zastosowanie wyciszających elementów wyposażenia. Mianowicie chodzi tutaj o miękki dywan bądź wykładzinę i pluszowe zasłony do okien. Ponadto do wyciszenia możesz użyć również poduszek, które położysz na meblach.

Ten sposób na wygłuszenie mieszkania w bloku jest bardzo prosty i szybki, a do tego niedrogi. Musisz mieć jednak świadomość, że jego skuteczność również jest niższa. Jeżeli zatem masz problem z odgłosami dobiegającymi zza ściany, lepiej będzie, gdy postawisz na inne rozwiązania.

Filc akustyczny

Filc akustyczny od dawna jest wykorzystany w budownictwie ze względu na swoje właściwości wyciszające. Wykonuje się go z wełny, a więc jest materiałem naturalnym.

Co więcej, jest on cienki i bardzo wytrzymały. Może być wykorzystany jako element dekoracyjny wnętrza. Jego dużą zaletą jest łatwość montażu, który można wykonać samodzielnie.

Mata akustyczna

Mata akustyczna to kolejny sposób na wyciszenie mieszkania. Jest ona wykonana z gumy i pianki. Nadaje się do położenia na podłodze, stropie oraz na ścianie. Co jednak niezwykle istotne, matę należy położyć przed ułożeniem okładzin podłogowych, a więc na przykład linoleum, wylewki betonowej, czy też parkietu. Maty są bardzo trwałe, albowiem są one odporne na różnego rodzaju czynniki, między innymi wilgoć i pleśń.

Okiennice

Okiennice kojarzą się zazwyczaj z domami znajdującymi się na obszarach wiejskich. Zapewniają one ochronę nie tylko przed hałasem, ale i przed słońce, deszczem, wiatrem, a także przed innymi osobami. Przed laty okiennice wykonywane były z drewna, jednakże obecnie można spotkać również modele z PCV i aluminium.

Inną zaletą okiennic jest poprawa estetyki budynku. Co ciekawe, mogą być one zamontowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W tym drugim przypadku okiennice mogą być interesującym elementem dekoracyjnym.

Okna akustyczne

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy? Otóż odpowiedzią na to pytanie jest montaż okien akustycznych. Decydując się na konkretny model, powinieneś zwrócić uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody, który jest wyrażany w decybelach (dB). Im jego wartość będzie wyższa, tym okna zapewnią większy komfort akustyczny.

Okna wyciszające wyposażone są w potrójne szyby, dodatkowe uszczelki, a także mają zmieniony kształt profilu. Wszystko to wpływa pozytywnie również na inny aspekt – izolację termiczną.

Panele i płyty binarne

Panel binarny ma zazwyczaj postać dziurkowanej płyty. Otwory te są wykonane na podobieństwo kodu binarnego, przez co mogą stanowić one element dekoracyjny nowoczesnego wnętrza.

Każda taka płyta składa się z dwóch elementów. Otóż pierwszym z nich jest płyta z otworami, z kolei drugim rdzeń tłumiący, czyli izolacji typu HDS. Ich montaż jest bardzo prosty, a ponadto – co jest niezwykle ważne w przypadku mniejszych mieszkań – nie zabierają one wiele przestrzeni.

Pianka akustyczna

Pianka akustyczna to znakomity sposób na to, jak wyciszyć mieszkanie. Jest ona wykorzystywana na przykład w studiach nagraniowych, gdzie wymagana jest absolutna cisza. Ponadto pianka jest również dobrym izolatorem cieplnym. Montaż jest bardzo prosty i odbywa się za pomocą kleju, wkrętów bądź przygotowanego wcześniej stelażu. Sama pianka dostępna jest z kolei w formie paneli lub piramidek. 

Sufit napinany

Jest to rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla dobrze znanego sufitu podwieszanego. Bardzo dobrze sprawdza się on jako sposób na wyciszenie mieszkania od sąsiadów. Co więcej, może on być wykorzystany do ukrycia instalacji przebiegającej pod stropem, a także do optycznego powiększenia pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu lustrzanej struktury.

Sufit napinany jest odporny na wszelkie zabrudzenia, w tym również zalanie czy grzyby. Rozwiązanie to sprawdzi się także w kuchni, albowiem nie osadza się na nim para wodna.

Sufit podwieszany

Przygotowanie sufitu podwieszanego wiąże się z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych albo surowca mineralnego. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga specjalnego stelaża, do którego przykręcane są płyty.

Najczęściej wykorzystuje się w tym celu drewniane listwy. Pomiędzy płyty a sufit można dodatkowo włożyć wełnę mineralną, która nie tylko wyciszy mieszkanie, ale i je ociepli. Musisz mieć jednak na uwadze, że podwieszany sufit obniży twoje mieszkanie o kilka centymetrów. Z tego względu rozwiązanie to nie nadaje się do bardzo niskich lokali.

Tapeta akustyczna

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wygłuszyć mieszkanie w bloku, możesz wziąć pod uwagę tapetę akustyczną. Rozwiązanie to pozwala wytłumić pogłos, echo, czy też odgłosy związane na przykład z pracami remontowymi. Inną istotną zaletą tapety akustycznej jest to, iż ukrywa ona wszelkie niedoskonałości ściany, na przykład związane z brakiem jej gładkości.

W sklepach bez problemu znajdziesz tapety akustyczne o rozmaitych wzorach i kolorach. Dzięki temu znajdziesz coś, co będzie pasowało do wystroju twojego wnętrza. Dostępne są także tapety, które można samodzielnie ozdabiać. Co ważne, są one odporne na mycie.

Tkaniny akustyczne

Tkanina akustyczna to rozwiązanie, które możesz wykorzystać w mieszkaniu, które już zostało urządzone. Do wyboru masz wiele rodzajów tkanin. Znajdziesz je w sklepach z artykułami przeznaczonymi do aranżacji wnętrza. Co może być wykonane z tkanin akustycznych? Otóż dostępne są zasłony, rolety, parawany, narzuty, czy też obicia mebli.

Wytłaczanki po jajach

Rozwiązanie to jest proste i tanie, aczkolwiek nie należy do najskuteczniejszych. Niemniej jednak nie w każdym przypadku niezbędne jest gruntowne wyciszenie. Inną wadą wytłaczanek jest ich estetyka. Z całą pewnością nie są one równie atrakcyjne pod względem wizualnym, jak panele dostępne w sklepach.

Wyciszenie mieszkania bywa niekiedy koniecznością, zwłaszcza jeżeli sąsiedzi są ponad miarę hałaśliwi. Zresztą nie chodzi tu tylko o uciążliwość innych mieszkańców bloku, po prostu w budynku wielorodzinnym słychać różnego rodzaju odgłosy, które powstają także w wyniku działania zamontowanych instalacji. Warto więc podjąć kroki zmierzające do wyciszenia mieszkania, aby czuć się bardziej komfortowo w domowym zaciszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *