Wygłuszanie ścian – 10 najlepszych i skutecznych sposobów na wyciszenie ścian

Wiele osób ma problem z hałasem, który przenika przez ściany z mieszkań sąsiadów. Nierzadko bywa on naprawdę dokuczliwy. Rozwiązaniem tego problemu jest wygłuszenie ścian działowych. W jaki sposób można to zrobić?

Wygłuszenie ścian – kiedy warto to zrobić?

Zza ściany mogą dobiegać różnego rodzaju niepożądane odgłosy, nie tylko hałas. Mogą to bowiem być nieco głośniejsze rozmowy domowników, dźwięki związane z oglądaniem telewizji, słuchaniem muzyki, a nawet przygotowywaniem posiłków.

Co ważne, za niektóre dźwięki nie odpowiadają bezpośrednio sąsiedzi. Mianowicie niekiedy słyszalne są także odgłosy związane z pracą instalacji centralnego ogrzewania bądź instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Wiele osób ma problem, aby w takich warunkach wypocząć, czy też spędzać miło czas. Z tego względu warto wziąć pod uwagę wyciszenie ścian. Dzięki tej operacji wszelkie odgłosy dobiegające z mieszkania sąsiadów będą zdecydowanie mniej słyszalne.

Jak w praktyce wygląda wyciszanie ścian? Poniżej zostaną omówione najpopularniejsze metody.

Jak wygłuszyć ścianę?

Specjaliści wykonujący prace remontowe wskazują, iż wyciszenie ściany od sąsiada możliwe jest do wykonania w prosty i tani sposób. Mianowicie można w tym celu użyć mebli.

W tej roli sprawdzą się najlepiej duże szafy i regały, które stanowią naturalną barierę dla dźwięku. Natomiast bardziej skomplikowanym, ale i skuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie wełny mineralnej, płyt akustycznych, bądź paneli ściennych.

Do wyciszenia mieszkania można użyć także dywanów i wykładzin, a także zasłon na okna i pianki na drzwi. Są to jednak rozwiązania o ograniczonej skuteczności, które mogą nie sprawdzić się w danych warunkach.

10 najlepszych sposobów

Istnieją różne sposoby na wyciszenie ścian w bloku. Poniżej zostanie pokrótce omówionych 10 z nich, które cechują się największą skutecznością.

Pierwszym ze sposobów na wygłuszanie ścian w mieszkaniu jest zastosowanie tapety. Rozwiązanie to będzie dobre w pomieszczeniu, w którym odczuwalny hałas nie jest zbyt duży. Należy jednak zwrócić uwagę na fakturę tapety. Najbardziej skuteczne są te chropowate, które wykonano z bawełny. Najlepiej tapeta sprawdzi się w pokoju, który nie przylega bezpośrednio do ściany oddzielającej dwa mieszkania, a sąsiaduje z innymi pomieszczeniami tego samego lokalu.

Decydując się na tapetę, warto rozważyć tapetę akustyczną. To specjalny rodzaj, którego zastosowanie ma na celu wyciszenie pomieszczenia. Co ważne, takie tapety można malować oraz ozdabiać, a nawet myć, co sprawia, że skutecznie opierają się upływowi czasu. W sklepach można znaleźć wiele rozmaitych wzorów i kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Znacznie bardziej skutecznym rozwiązaniem są ściany wygłuszające przygotowane z paneli, które są wypełnione pianką. Cechuje się ona wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku, a ponadto pozytywnie wpływają na akustykę. Mają one jeszcze jedną zaletę. Mianowicie panele mają również wpływ na kwestie estetyczne. Dzięki nim można nadać danemu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.

Ekrany akustyczne to kolejny sposób na wyciszenie ścian działowych. Do ich montażu konieczne jest przygotowanie metalowego stelażu, do którego zostaną przymocowane płyty kartonowo-gipsowe lub płyty ołowiane, a także wypełnienie w postaci wełny mineralnej. Rozwiązanie to pozwala skutecznie pochłaniać dźwięki dobiegające zza ściany, ale ma jedną zasadniczą wadę. Mianowicie ekrany akustyczne zabierają część powierzchni pomieszczenia, czyli innymi słowy, zmniejszają pokój.

Wygłuszanie ścian w domu może zostać wykonane za pomocą płyt kartonowo-gipsowych. Rozwiązanie to jest popularne ze względu nie tylko na wysoką skuteczność, ale i wygładzenie ścian, co bywa niekiedy również pożądane. Tak przygotowane ściany można następnie pomalować bądź okleić tapetą. Same płyty nie wystarczą jednak do wygłuszenia mieszkania.

Otóż przestrzeń pomiędzy nimi a ścianą należy wypełnić watą mineralną. Jej zaletą jest nie tylko zwiększenie komfortu akustycznego, ale i ocieplenie danej ściany. Z kolei do montażu płyt niezbędne jest wykonanie stelaża z drewnianych listew, do których zostaną one następnie przykręcone za pomocą wkrętów.

Do wyciszenia ścian nadają się również maty wygłuszające. Co ciekawe, są one stosowane także w przemyśle, na przykład w branży motoryzacyjnej, czy też lotniczej. Należy jednak zwrócić uwagę, że w sklepach dostępne są różne rodzaje mat. W przypadku wyciszania domu najlepszym wyborem będzie mata butylowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona wykonana z gumy butylowej, która zawiera aluminium. To właśnie ono odpowiada za poprawę komfortu akustycznego.

Wygłuszanie ścian działowych może zostać przeprowadzone za pomocą korka akustycznego. Cechują go duże przestrzenie powietrzne, które odpowiadają za wyciszenie. Co więcej, oprócz dźwięków jest on w stanie tłumić również wibracje i drgania. Warto dodać, że korek akustyczny jest bardzo łatwy w montażu. Mianowicie wykorzystuje się do tego celu specjalny klej.

Do wyciszenia ścian można użyć też styropianu. Większości osób materiał ten kojarzy się jako sposób na izolację termiczną, niemniej jednak spełnia on także inną funkcję, szczególnie gdy chodzi o styropian dachowy i podłogowy. W sklepach dostępne są również płyty styropianowe o działaniu akustycznym, które jest efektem ich obróbki mechanicznej. Rozwiązanie to stosuje się nierzadko w budynkach wielorodzinnych.

Osoby, które nie chcą robić w swoim mieszkaniu poważnego remontu, mogą zainteresować się panelami tapicerowanymi. Składają się one z płyty wiórowej, która została pokryta gąbką, natomiast z wierzchu są obite tkaniną. Dużą zaletą tego rozwiązania jest szeroki wybór wariantów kolorystycznych. Poprawiają one także komfort termiczny w pomieszczeniu. Montaż tego rodzaju paneli jest bardzo prosty, dokonuje się go bowiem za pomocą kleju lub specjalnych rzepów.

W roli izolatora dźwięku sprawdzi się także pianka akustyczna. Materiał ten zrobiony jest z rozdrobnionych cząstek pianki poliuretanowej. Ogranicza ona skutecznie nie tylko hałas, ale i drgania. Piankę aplikuje się bezpośrednio na ścianie, po czym można ją pokryć siatką i klejem albo tynkiem lub gładzią bądź też położyć na niej płyty kartonowo-gipsowe lub tapetę.

Najbardziej zaskakującym rozwiązaniem jest wyłożenie ścian opakowaniami po jajkach. Niektórzy decydują się na nie ze względu na niskie koszty, jednakże skuteczność takiej izolacji jest przeciętna. Owszem, opakowania po jajkach mogą ograniczyć dźwięk poprzez jego rozproszenie, aczkolwiek nie będą w stanie stworzyć bariery dla niego nieprzenikalnej.

Komfort akustyczny jest niezwykle ważny dla mieszkańców każdego domu. Pozwala on nie tylko spokojnie się wyspać, ale odpocząć w ciągu dnia lub skupić się na pracy. Z tego względu wiele osób decyduje się na wyciszenie swojego mieszkania. Ważne jednak, aby wybrać metodę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *