Współczesny sektor budowlany ściśle wiąże się z obiektami murowanymi. W szczególności dotyczy to domów jednorodzinnych, czy szeregowych. Również większe gabarytowo budynki często wykonuje się w tradycyjnej technologii. Przede wszystkim, z uwagi na klimat, jak również niskie temperatury zimną, takie rozwiązanie pozwala stworzyć funkcjonalny i wytrzymały obiekt. Odpowiedni dobór materiałów przekłada się także na skuteczne ocieplenie wnętrza. W połączeniu z wysokiej jakości oknami, jak też samymi materiałami stosowanym w celu wykonania termoizolacji, redukcji ulegają koszty związane z ogrzewaniem.
Dlaczego bloczki fundamentowe są tak popularne?
Materiał ten jest powszechny i bardzo pomocny podczas wznoszenia ścian nośnych. Kondygnacja budynku, czyli wylewka, którą najczęściej wykonuje się z żelbetonu, wymaga odpowiedniego oparcia. Mur, który wykonuje się z bloczków fundamentowych zapewnia obiektowi odpowiednią siłę nośną. Jednocześnie, w łatwy sposób można wytyczyć otwory okienne, czy drzwiowe. Co więcej, praca przebiega o wiele sprawniej, niż w przypadku murów monolitycznych. Te wykonuje się za pomocą specjalnego szalunku. Wtedy niezbędne jest stworzenie deskowania, czyli konstrukcji tymczasowej, która pozwala na uzyskanie konkretnej formy ściany.
Bloczki fundamentowe – szerokie zastosowanie
Bloczki stosuje się przede wszystkim do wznoszenia ścian fundamentowych oraz nośnych. Jednak to nie jedyne ich zastosowanie. Są doskonałe do ścian piwnicznych, a także działowych. Sprawdzają się podczas budowy słupków, czy podmurowań pod ogrodzenia. Także mniejsze obiekty użytkowe, które znajdują się przy domu, jak garaż, można wykonać z bloczku fundamentowego.
Wymiary bloczków fundamentowych – istotne kwestie
Bloczki fundamentowe powstają z cementu, w specjalnych maszynach, które nazywa się wibropasami. Z uwagi na materiał, który stosuje się do ich produkcji, gabaryty materiału nie mogą być zbyt duże. Wszystko dlatego, że ich waga mogłaby utrudniać prace murarskie, a nawet je uniemożliwiać. Najczęściej spotkać można bloczki o wadze 17 kg do 26kg. Jednak na rynku dostępne są także modele o wadze nawet 30 kg. Dla wielu rodzajów bloczków, elementem charakterystycznych są otwory, które pozwalają na ich łatwiejsze przenoszenie, jak też operowanie w trakcie nimi w trakcie prac murarskich.
Innym rozwiązaniem jest produkcja bloczków, które posiadają specjalne wydrążenia. Rozwiązanie to pozwala na zmniejszenie finalnej wagi produktu, jak również zużycia materiału potrzebnego do ich produkcji.
Konkretne wymiary bloczków fundamentowych
W zależności od tego, jaki rodzaj prac się wykonuje, czyli jakiego typu ściana ma zostać wzniesiona, stosuje się różne bloczki fundamentowe. W przypadku standardowych rozwiązań, które sprawdzają się podczas budowy ścian fundamentowych, najczęściej stosuje się bloczki o wymiarach:
- 38 x 25x 14
- 38 x 24 x 12
Spotkać można także bloczki o dłuższym boku, który wynosi 49 centymetrów. Poprzez wykorzystanie tak samo bloczków 38 cm długości, jak też 49 cm, prace murarskie przebiegają stosunkowo sprawnie.
Sam sposób układania bloczków (wzdłuż muru lub w jego poprzek) zależy w dużej mierze od tego, jak duża wytrzymałość ściany nośnej jest potrzebna. W przypadku domów jednorodzinnych, bloczku układa się wzdłuż ściany. Jednak, jeśli niezbędna jest odpowiednia siła nośna, z uwagi na wielkoformatowy obiekt lub sporą ilość kondygnacji, bloczki należy układać w poprzek ściany.
Oczywiście, w celu zapewnienia odpowiedniej jakości łączenia bloczków, należy zastosować odpowiednią zaprawę, którą umieszcza się pomiędzy elementami. Warto stosować jej nadwyżkę podczas murowania, tak, by następnie młotkiem murarskim dobić bloczek na odpowiednią wysokość. Nadmiar zaprawy można zebrać kielnią.
Wymiary bloczków – podsumowanie
Wielkość bloczków należy dostosować względem wielkości obiektu, podobnie sposób ich układania. W przypadku poszczególnych obiektów często można znaleźć zalecenia, jeśli chodzi o konkretny rodzaj materiałów, jak również jego gabaryty. Z uwagi na materiał, z którego wykonuje się bloczki betonowe, rozwiązanie to przekłada się na możliwość wzniesienia solidnej konstrukcji architektonicznej.